Bliżej Chopina

BLIŻEJ CHOPINA

Fryderyk Chopin jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów. Dotychczas poświęcono mu mnóstwo wierszy, a jego muzyka jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla wszelkiego rodzaju twórców. Sochaczewianie mają ogromne szczęście, gdyż zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta znajduje się słynna w całym świecie Żelazowa Wola. Miejsce to stanowi cel wycieczek polskich i zagranicznych. W 2010 roku, z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina, Żelazowa Wola zyskała nowy wygląd i dwa piękne pawilony.  Zaledwie kilka miesięcy wcześniej, w listopadzie 2009 roku, powołano do życia Stowarzyszenie „Rodzina Szkół Chopinowskich”, zrzeszające szkoły imienia kompozytora. Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie twórczości Fryderyka Chopina poprzez wykorzystanie atrakcyjnych formy zabawy dla dzieci i młodzieży m.in. sztuki, kultury i sportu. Pierwszy zjazd odbył się w Zespole Szkół w Sochaczewie. W tym roku obchody urodzin i VII zjazd „Rodziny Szkół Chopinowskich” po siedmiu latach wróciły do Sochaczewa. Na zaproszenie Kierownik ds. Organizacji i Zarządzania Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli pani Joanny Niewiadomską – Kocik, zjazd odbył się w przepięknej sali kinowej w Żelazowej Woli. Dyrektorzy, nauczyciele, opiekunowie i przede wszystkim uczniowie ze szkół zrzeszonych z Kampinosu, Sannik, Brochowa, Warszawy, Małkini Górnej, Kobylnik i Sochaczewa świętowali urodziny patrona swoich szkół. Nie zabrakło bardzo ważnych gości: Zastępcy Burmistrza Miasta Sochaczew Pana Marka Fergińskiego, Dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego pani Danuty Szewczyk – Kozłowskiej,  członków Zarządu Stowarzyszenia na czele z Panią Agatą Kalińską.  Podczas koncertu laureatów konkursów chopinowskich, organizowanych w tym roku przez Zespół Szkół w Sochaczewie można było posłuchać wierszy i listów inspirowanych Chopinem, zobaczyć nagrodzone tańce, prezentacje grafik i animacji komputerowych, fotografii i prac plastycznych. Prócz tego uczniowie nagradzani byli za scenariusze lekcji o Chopinie, znajomość utworów kompozytora, czy też za wiedzę o młodości Frycka. Sala pękała w szwach, stół uginał się od nagród, a buzie dzieci i młodzieży promieniały uśmiechami.Program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół, którzy popisali się nieprzeciętnymi umiejętnościami muzycznymi i recytatorskimi, zaciekawił publiczność. Nie zabrakło gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli ani śpiewu. Siedzące na widowni dzieci mogły posłuchać wierszy, które sami napisali czy zobaczyć podczas prezentacji zwycięskie prace plastyczne i fotograficzne. Całość przeplatała się z ciekawostkami związanymi z osobą Fryderyka Chopina. Na pewno cel główny Stowarzyszenia został osiągnięty: tak dużej liczby uczniów zainteresowanych Chopinem próżno szukać w okolicy. W przyszłym roku obchody organizowane będą w innym miejscu. Trudno jednak będzie klimatem dorównać magicznej aurze Żelazowej Woli.

Sylwia Pędowska

WYNIKI KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE "RODZINA SZKÓŁ CHOPINOWSKICH"

Fotorelacja: Weronika Krzemińska

Fotorelacja: Renata Jabłońska